מה לעשות כשהתינוק/ הפעוט מתעקש לישון במיטת ההורים?

“עד גיל שנה הקטנטונת ישנה במיטה שלה, בלי שום בעיה” אמרה לי אמא לקטנטונת בת שנה וחצי. “ומה קרה מאז? מה גרם לשינוי?” שאלתי בהתעניינות. מתברר שהקטנטונת הייתה חולה והתעוררה באמצע הלילה בגלל השיעול. ההורים העייפים, התקשו להחזיר אותה לישון. אחרי נסיון כושל, לקחו אותה למיטתם . הילדה נרדמה די מהר במיטת ההורים וישנה שינה עמוקה וטובה. המצב חזר על עצמו גם בלילות הבאים. גם כשמצב בריאותה של הקטנטונת השתפר, לא הצליחו ההורים העייפים להחזיר את בתם למיטתה ונכנעו למצב.

“רוצה לישון עם אבא ואמא”

ילדים תמיד ינסו להגיע אל מיטת ההורים. הכי כיף לישון עם אבא ואמא, במיטה החמה והגדולה, מאשר לישון לבד בחדר. אין יותר טוב מזה, כשאבא ואמא נמצאים סביבי כל הזמן. גם אם נראה שאין שום סיבה נראית לעין, אשר יצרה את השינוי. ילד יכול להחליט שמעכשיו יותר כיף לו לישון עם אבא ואמא והוא תמיד ינסה להשיג את מבוקשו.

הרגל מתרחש כאשר ישנה חזרתיות. ילד שישן במיטת הורים או מועבר אליה במהלך הלילה, מתרגל לכך. תהיו בטוחים, שגם בלילות הבאים תזכו לשנת לילה עם האורח הקטן.

פעמים רבות, אנחנו מנסים למצוא הצדקה להתנהגות הילד. אנחנו מעלים השערות שונות, שיעזרו לנו להצדיק את השינוי. אולי לילד לא נוח במיטה שלו? אולי היו לו סיוטים? אנחנו ממהרים “להציל” את המתוקי שלנו ובוחרים בפתרון נוח. מתווספת לכך העייפות שלנו, ההורים. אחרי יום עבודה מפרך, אנחנו רק רוצים לישון. והדרך לוויתור הא קל ונוח. אך האם באמת זהו פתרון נוח?

כשסידור הלינה המשותפת מפסיק לשרת את אחד או יותר מהנוכחים, מגיעה קריאה לעזרה! הורים רבים מבקשים להחזיר את המצב לקדמותו, אך לא יודעים ממה להתחיל. נוסף לכך, מתווספים רגשי אשמה ואולי גם חרטה.

נטע בכר יועצת שינה - סדר יום לתינוק

כיועצת שינה, אני מקבלת פניות מהורים, שרוצים להחזיר את הילד לישון במיטה שלו. הקושי נמצא בהתמודדות היומיומית. גם כשהרצון מאוד חזק, מאוד לא פשוט להישאר החלטיים וישנו קושי גדול מאוד להתמיד.

אז, כמו בכל דבר, מתחילים בהחלטה. חשוב שאתם, ההורים, תקבלו החלטה מודעת תפעלו בביטחון.ותזכרו שאתם פועלים לטובת ילדכם. הגדירו את המטרה, קחו נשימה עמוקה וצאו לדרך.

אחד הכלים שאני אוהבת לעבוד איתם הוא – הכנה מראש. כשהילד יודע מה מצופה ממנו ומה הולך לקרות בכל רגע, הוא בטוח בעצמו ובהוריו, שידעו מה טוב עבורו. ידע נותן רגיעה ויוצר שלווה ואמון.

אימרו לילד ושדרו לו כל הזמן, שאתם סומכים עליו. היו לצידו ברגעי הקושי והכילו את כאבו.

זיכרו – אמפטיה ולא הזדהות, יעזרו לכם להושיט יד לעזרה מתוך הבנת הקושי.

כך תעזרו לילדכם לישון במיטה לילה שלם

מרגע הפיכתנו להורים, טבוע בנו הרצון לגונן על הקטנטנים שלנו בכל מחיר. אנחנו ממהרים לעזור לעזור ולהקל ולעיתים אף עושים בשבילם.

כשהילד שלנו מתעורר בבהלה מחלום רע או מפתח מחלה, אנחנו מיד ממהרים לעזרתו. מעבירים את ה”מסכן” לישון במיטת ההורים ונרדמים בהקלה. בלי לשים לב, מעבירים לילד מסר שלא כדאי לו לישון במיטה שלו. אולי באמת מסוכן שם? אולי לא נוח? אולי לא כדאי שיישן לבד? במקום לקחת את הילד למיטה שלכם, שבו לידו. עיזרו לו להתגבר על הקושי ולמצוא דרכים להתמודד. שדרו לו בטחון ואימרו לו שאתם סומכים עליו. הקפידו בכל אותה העת להעביר מסר ברור – כל אחד ישן במיטה שלו ובבוקר נפגשים ליום חדש.

לעזרה בתהליכי שינה, חייגו עכשיו – 050-5983830

זיכרו שגם אם טעיתם, תמיד אפשר לתקן ולהתחיל מחדש.

אני כאן בשבילכם, אז אל תהססו לפנות

 

נטע בכר – יועצת שינה, מלווה התפתחותית ומדריכת הורים לגיל הרך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן