מה חשוב בהדרכת הורים – כיצד נעזור לתינוק לפתח את התנועתיות שלו?

כיועצת התפתחותית לילד הבריא ומדריכת הורים, חשוב לי להבין מהו הקושי ההתפתחותי של התינוק. לכן, בשיחת הטלפון הראשונה אני מבררת מהו הקושי.  הקשיים הינם רבים ומגוונים, החל משכיבה על הבטן בזמן ערות ועד הליכה עצמאית.

הבסיס להתפתחות תנועתית תקינה היא שכיבה על הבטן. במנח זה לומד התינוק לדחוף את המשטח בעזרת האמות. עם השתכללות התנועה ילמד התינוק לדחוף את המשטח בעזרת כפות ידיו.

דחיפת המשטח היא זו שעוזרת לו להרים את הראש. בהמשך – תעזור לו דחיפת המשטח לצורך התיישבות. דחיפת המשטח באמצעות כפות ידיו של התינוק, יעזרו לו לייצב את גופו במרכז.

היעמדות היא כבר יכולת משוכללת של התינוק. היעמדות ועמידה מתאפשרות על ידי התחזקות של השרירים ובשלות השלד.בשלות. גם יכולת דחיפת משטח, תעזור לתינוק לשמור על יציבות. תיתכן היעמדות על ידי משיכת הגוף כלפי מעלה. אשר גם היא דורשת יכולות גבוהות מצד התינוק.

מה הסיבה לקושי בהרמת ראש?

תינוקות נולדים עם ראש גדול. גודלו – כשני שליש ממשקל הגוף, מהווה קושי בהרמת הראש. במחצית השנייה לחיי התינוק, הוא מבלה את רוב שעות הערות שלו על הבטן, לאחר שהשיג את המיומנות. 

הבנת מקור התנועה עוזרת רבות לדעת כיצד נוכל לעזור לתינוק בצורה הטובה ביותר. כך, למשל – התהפכות מתחילה מהאגן. כלומר: האגן הוא זה שמוביל את התנועה.  לכן, אדאג להראות תרגילים שיקדמו התהפכות, כשהאגן הוא המוביל.

עבודתי כמלווה התפתחותית לתינוקות

כמלווה התפתחותית לתינוקות, אני מגיעה לבתים ונותנת הדרכה להורים. התינוק הקטן צריך להיות ערני ומוכן לשתף פעולה.
שיתוף מצד התינוק יעזור לדייק את התנועה ולתרגל יחד איתו. 

תוך כדי הדגמה חשוב לי לתת לכם, ההורים, הדרכה מדויקת. הדרכה זו תאפשר לכם לתרגל עם התינוק שלכם, בשעות שמתאימות לכם.

כשמדובר על התפתחות תנועתית, הכרחי לדעת אילו תרגילים יקדמו וישפרו את יכולותיו של התינוק. לא פחות חשוב לדעת כיצד ניתן למנוע עיכובים התפתחותיים בעתיד.

כיועצת התפתחותית, חשוב לי ללמד אתכם, ההורים, תרגילים הכרחיים והרמה נכונה של תינוקכם. כל אלה יסייעו במניעת עיכובים התפתחותיים אפשריים בעתיד.

תפקידי לתת לכם, ההורים, כלים אשר יעזרו לכם לתרגל את התנועה הנכונה עם תינוקכם. תנועה, אשר תשתפר מפעם לפעם. 

מיומנויות אלו ישתכללו על ידי חזרתיות ותרגול יומיומי, אשר יעזרו בהשגת יציבות ועושר תנועתי.

 

להזמנת מפגש אצלכם בבית, התקשרו : 050-5983830

 

@נטע בכר – יועצת שינה לתינוקות , מלווה התפתחותית ומדריכת הורים

 

   

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן