מהו עיסוי רפואי

במקומות שונים בעולם ובתרבויות שונות התפתחו שיטות שונות של עיסוי טיפולי במהלך ההיסטוריה האנושית. הדבר שמשותף לכולן – המגע, כלומר בבסיס מדובר בשיטה טיפולית מדברת על מגע ישיר ע”י לחיצות ושפשוף בגופו של המטופל על ידי המטפל או ע”י מכשיר טיפולי.
באופן כללי לעיסוי יש השפעות טובות רבות על הבריאות שלנו. העיסוי מייצר בשרירי הגוף והרקמות גמישות ומונע מהם להתכווץ, מפחית דלקות וכאב, משפר את זרימת הדם ואת זרימת נוזלי הלימפה שממריצה את פעילות המערכת החיסונית.

העיסוי מבוסס על תוצאות, ובעיקרו יישום של טיפול ספציפי וממוקד המוכוון לפתרון של בעיה או בעיות ספציפיות שהמטופל מציג למטפל שלו.
המטרה של עיסוי רפואי היא להביא לשיפור בתפקוד של מגוון מנגנונים בגוף המטופל, לדוגמה: שיפור טווחי תנועה של מפרקים, שיפור בזרימת הדם אל הרגליים והידיים, הקטנת המתח השרירי בגוף, טיפול בכאבי גב, צוואר וראש, הקלה בכאבים כרוניים הנובעים מפגיעה אורטופדית כגון פריצת דיסק או בלט, שחרור שרירים, וגם השריית תחושת רגיעה ושלווה כללית על המטופל.

ההיסטוריה של העיסוי הרפואי

עיסויים, באופן כללי היו בשימוש ככלי לטיפול רפואי בסין כבר לפני למעלה מ – 5000 שנה. אל העולם המערבי הגיעה שיטה זו לתודעה ע”י פרופסור סילס ווייר מיטשל (1829-1914), נוירולוג מפילדלפיה בארצות הברית, שהביא את שיטת העיסוי הטיפולי לידיעת קהילת הרפואה האמריקאית.
בשנת 1884 כתב דאגלס גרהאם, רופא מבבוסטון מסצ’וסטס, כתבת מחקר מעשית על עיסויים, הכתבה מתמקדת בטיפול במחלות והפרעות ספציפיות באמצעות עיסוי ככלי טיפולי.

בשנת 1885 פרסם ד”ר הארווי קלוג את ספר הלימוד הקלאסי “אמנות העיסוי, השפעותיו הפיזיולוגיות ופעולותיו הטיפוליות”. במהלך המאה ה 19הופיע העיסוי כטכניקה רפואית טיפולית גם במסגרת הספרות הרפואית באירופה, והועבר כחלק מתכנית הלימודים במוסדות השכלה הגבוהה.
בשנת 1886, רופא אנגלי בשם ויליאם מורל, כתב ספר בשם “העיסוי כדרך טיפול”. במקביל גם ברוסיה החלו רופאים להשתמש בתרגילי עיסוי ותנועה כחלק מן הפרקטיקה הרפואית שלהם בעבודה עם מבוגרים, ובהמשך גם שילבו אותם ככלי טיפולי במסגרת מרפאות להתפתחות הילד.

כך שאנחנו רואים איך כבר בסוף המאה ה-18 הפכו העיסויים לשיטה פופולארית של טיפול רפואי.
כיום משמשים עיסויים רפואיים ככלי טיפולי נפוץ ומקובל מאוד עבור טיפול במגוון רב של כאבים, פציעות ובעיות רפואיות/אורטופדיות. עיסויים טיפוליים משמשים אנשי מקצוע רבים ממגוון קצוות הקשת של התחום הרפואי והטיפולי – החל מפיזיותרפיסטים, רופאי ספורט, אורתופדים, כירופרקטורים, מעסים, מומחים בתחום השיקום ועוד רבים אחרים.

כבר ידוע לכל מי שעוסק בתחום כי ישנם לפחות 150 סוגים שונים של עיסויים המתחלקים באופן כללי בין עיסויים טיפוליים לעיסויים הוליסטיים. השוני בין סוגי העיסויים נובע, בעיקר (אבל לא רק) מן התרבויות השונות שבהן הם התפתחו.

מתי משתמשים בעיסוי רפואי?

העיסוי הרפואי מותאם אל המטופל לאחר תהליך של אבחון והערכה יסודיים אם ע”י רופא (לרוב אורטופד, אם כי כבר נתקלתי גם ברופאי משפחה) או ע”י המטפל בעיסוי, כאשר טכניקת הטיפול המדויקת נקבעת כהתוויה ספציפית עבור הצרכים המותאמים והמטרות האישיות של המטופל.
ישנן שיטות טיפול שונות שמטפלים עושים בהן שימוש במסגרת העיסוי הרפואי והן כוללות בין היתר כלים הלקוחים מטכניקת העיסוי השוודי, העיסוי הצרפתי, עיסוי רקמות עמוק, עבודה עם לחיצה על נקודות כאב (Trigger Points), מתיחה והנעה של מפרקים בסגנות התאילנדי או הסיני ועוד שיטות מגוונות מרחבי העולם… העיסוי הרפואי מוכר גם בשמות עיסוי קליני או עיסוי טיפולי.

כיצד מבוצע העיסוי?

עיסוי רפואי מבוצע בשכיבה כאשר המטופל נמצא על מיטת הטיפולים. בדומה למה שבודאי מוכר מטיפולי ספא אחרים (כמו עיסוי שוודי קלאסי / עיסוי באבנים חמות / עיסוי איוורוודי ועוד…), גם בעיסוי הרפואי, יהיה גוף המטופל מכוסה כמעט כולו במגבת או סדין, ואני כמטפל חושף כל פעם אזור אחר בגופו של המטופל, הרלוונטי לאותו שלב בטיפול.
במסגרת העיסוי הרפואי אני עושה שימוש בשמנים טיפוליים כמו שמן שקדים או תערובות שמנים הכוללות קוקוס, חמניות, שומשום (כולם טבעיים ואורגניים) ולרוב גם מוסיף אליהם תמציות של שמנים ארומטיים יעודיים לטיפול בהתוויות רפואיות ספציפיות.

מה ההבדל בין עיסוי רפואי ובין טיפולי ספא מסוגים אחרים?

אני מניח שעולה השאלה בראשך “במה העיסוי שונה כאשר הוא מבוצע בספא לעומת מסגרת קלינית?” אחרי הכל, בשני המקרים מדובר בסוג של עיסוי שמבוצע בידי מטפל שמפעיל לחץ על אזורים שונים בגוף המטופל, האם לא כך?

ובכן, למרות שעיסוי בספא ועיסוי רפואי כן דומים בהיבט הזה, ולרוב גם חולקים טכניקות זהות, ישנם מספר הבדלים משמעותיים בין סוגי הטיפולים האלה. את האבחנה בין עיסוי כטיפול ספא לבין עיסוי כטיפול רפואי, חשוב להבין על מנת שתהיה לך האפשרות לשמור על בריאותך ולהפיק תועלת מירבית מן הטיפול.

כפי שודאי הנחת, ההבדל העיקרי בין טיפול ספא סטנדרטי ובין עיסוי רפואי המבוצע במסגרת קליניקה טיפולית, הוא בעיקר סביב המטרה שלשמה מבוצע העיסוי, המטרה הסופית של סדרת הטיפולים שהיא שונה בין ספא (אליו מגיעים המטופלים למטרת פינוק ורגיעה), בעוד שלעיסוי הרפואי מגיעים אנשים כאשר מתעוררת בעיה רפואית שיש צורך לטפל בה.
וכמובן יש את ההעדפה האישית של כל מטופל שמביאה אותו להעדיף עיסוי מסוג מסויים על פני סוג עיסוי אחר.

טיפול לפי תכנית טיפול מותאמת אישית לצרכי המטופל

בחירה בטכניקות עיסוי שמשמשות את המטפל, היא גורם נוסף בו שני סוגי העיסויים (זה של הספא לעומת העיסוי הרפואי) נבדלים זה מזה, האופן שבו מתוכנן טיפול של כל מטופל על פי הצורך האישי שלו. למשל, אדם שהיה מעורב בתאונת דרכים יהיה בעל צרכים שונים ויגיע לעיסוי רפואי בגלל צליפת שוט (מה שנקרא: Whiplash – טראומה לשרירי הצואר שנגרמת בעקבות תזוזה פתאומית וחדה של הראש בזמן תאונות דרכים).
אל מול ספורטאי מקצועי שיזדקק לעיסוי רפואי מסוג מסויים כדי להתמודד עם פציעה קשה שחווה בזמן אימון או תחרות.

מטפל ספא טיפוסי מגיע לרוב עם הכשרה בתחום העיסוי, מטפל העוסק בעיסוי רפואי לרוב יגיע עם הכשרה וניסיון עמוקים באנטומיה ופיזיולוגיה, מבנה השרירים ולפעמים גם ידע נרחב יותר בתחומים כמו אורטופדיה, פיזיותרפיה ועוד…

הידע הנוסף הזה מאפשר למטפל בעיסוי רפואי להתבונן על כל מקרה בעין מקצועית שמביאה בחשבון את כל מכלול ההיבטים הפיזיולוגיים, האנטומיים והאורתופדיים הנוגעים לבעיה של המטופל. ולספק טיפול מתקדם ומותאם אישית לצרכיו של כל מטופל ומטופל.

למי מומלץ עיסוי רפואי טיפולי?

אם את.ה חווה תחושה של מתח שרירי, או כאבים כרוניים בשרירים, כאבי גב, כאבי צוואר, או כאבי ראש אז עיסוי רפואי בהחלט עשוי לתת לך מענה למצב ולשפר את התפקוד. גם במקרים שאינך סובל.ת מכאבים, אבל חשוב לך להרחיב את טווחי התנועה של המפרקים השונים, או לשפר את זרימת הדם לגפיים שלך (רלוונטי במיוחד לנשים הרות), אז טיפול עיסוי רפואי יהיה מעולה עבורך.

לרוב אני מבצע עיסוי רפואי על אנשים בוגרים בלבד (ולא על ילדים), ותמיד חשוב לקחת בחשבון שהעיסוי הרפואי אינו בהכרח מתאים לכל מצב רפואי, ויש מצבים ומטופלים שהעיסוי לא יתאים להם. לכן לפני הזמנה של עיסוי או סדרת טיפולים, חשוב להתיעץ עם רופא המשפחה או רופא מומחה ולוודא אם עיסוי רפואי הוא אכן הפיתרון בשבילך.

ובכל מקרה אני מזמין אותך להתייעץ איתי בכל שלב.

השאירו פרטים ואחזור בהקדם

הכנסו לקרוא עוד מהבלוג

חשיבות הנשימה בעיתות משבר ולחץ

מאז ה 7.10 אומרים לנו לנשום
מדוע דווקא לנשום? מהו טיפול בנשימה? ולמה הוא טוב?
אילו טכניקות נשימה הכי משמעותיות לזמן הזה ומול כל האירועים שקורים בארץ? על אלו ועוד עניתי בראיון עם דורית גרינברג

המשך קרי »

מהו עיסוי רפואי

עיסוי רפואי הוא עיסוי שמבוסס על תוצאות, ובעיקרו יישום של טיפול ספציפי וממוקד המוכוון לפתרון של בעיה או בעיות ספציפיות שהמטופל מציג למטפל שלו. המטרה של עיסוי רפואי היא להביא לשיפור בתפקוד של מגוון מנגנונים בגוף המטופל…

המשך קרי »
eitan small

צור קשר

כל הזכויות שמורות tpl.co.il אתר מקודם למטפלים

דילוג לתוכן