טיפול בנשימה – למה צריך את זה בכלל?

נשימה מלווה אותנו לאורך החיים, למעשה נשימה היא הפעולה הראשונה שאנו עושים ביציאה מבטן אימנו, זו השאיפה הראשונה שמניעה אותנו בעולם, זו הבחירה בחיים!

וזו גם תהיה הפעולה האחרונה שנבצע בעולם הזה, בנשיפה האחרונה של שחרור האוויר מהראות שלנו ושחרור הגוף על פני הפלנטה הזו!

היא יכולה להיות עמוקה, שלווה ונינוחה, או מכווצת, מקוטעת ומכאיבה, היא מושפעת מהמצב הנפשי שלנו בכל רגע נתון!

אדם נושם כמו שהוא חי! כל אספקט של החיים שלנו מקבל ביטוי באופן שבו אנו נושמים, במצבי סטרס, וחרדה הנשימה הופכת להיות שטוחה מהירה ורדודה, בכעס אנחנו בולעים כמויות של אויר באופן בלתי סדיר, ובכאב אנחנו לעיתים עוצרים לחלוטין את הנשימה שלנו.

הבשורה הטובה היא שגם, אדם חי כמו שהוא נושם, כלומר, שברגע שאנו מתחילים להשפיע באופן מודע על הנשימה שלנו, לתרגל טכניקות נשימה שונות אנחנו מידית משפיעים על הכימיה שלנו, על המבנה הביומכני ולמעשה יוצרים השפעה מידית על החיים!

טכניקות נשימה עוזרות להרגיע, לווסת רגשות, להביא הרפיה לגוף, להפחית כאב, לעורר ולהגביר אנרגיה. נשימה היא הבסיס לתרגולים פיזיים ורוחניים כמו יוגה, מדיטציה, טנטרה, לידה בריאה, נגינה בכלי נגינה שונים וכמובן גם למצבי טראנס שונים.

כשאני מדבר על תרפיה בנשימה הרבה פעמים שואלים אותי, אז אתה עושה ריברסינג (Rebirthing)?
והתשובה שאני עונה, שאני מטפל גם בריברסינג, זו טכניקה אחת מתוך עשרות טכניקות של נשימה, והנפוצה שבהן בעידן החדש.

אלא שחשוב לזכור שיש גישות טיפוליות עתיקות שעושות שימוש בנשימה מזה מאות שנים – בבודהיזם, ברפואות העתיקות כמו האיורוודה והרפואה הסינית, צ’י קונג, זן, יוגה וכמובן גם באומנויות הלחימה השונות.

הטכניקה נקראת rebirthing (לידה מחדש) מכיוון שמגלה השיטה לאונרד אור, הצליח להגיע עם המטופלים שלו לחוויית הלידה שלהם, הם הצליחו לחוות אותה מחדש במרחב בטוח ועוטף ולשחרר את הטראומות שליוו אותה. זו למעשה טכניקה המבוססת על דפוס נשימה מעגלי – כלומר שאורך השאיפה ואורך הנשיפה כמה שיותר זהים וללא עצירה בין השאיפה לנשיפה, הי מבוצעת בקליניקה בליווי של מטפל מנוסה ומוסמך, המנחה את סשן הנשימות.

למי מתאים להגיע לטיפול בנשימה?

טיפול בנשימה מתאים למטופלים, כולל ילדים מגיל 7 ומבוגרים (אישית אני מטפל רק במבוגרים אם כי לטיפול בנשימה יש יתרונות גדולים גם בעבודה עם ילדים).

הטיפול בנשימה יכול לסייע לבעיות ומחלות שונות כמו: מצבי מתח כרוני וכאב, התקפי חרדה, בעיות שינה, בעיות עור, שחרור טראומות רגשיות ופיזיות, PTSD ודכאון, אובדן ואבל ועוד…

הנה רשימה חלקית של מצבים שלהם טיפול בנשימה יכול לתת מענה:

מתח נפשי: לחץ או בלשון העם סטרס, חרדות, מחשבות טורדניות, ביקורת עצמית ותנודות בערך העצמי.
מצבי רוח: דיכאון, עייפות, אשמה או בושה, מצב רוח ירוד, עצב ומועקה.
מצבי טראומה: פגיעה רגשית או פיזית ופגיעה מינית, משבר, טראומות לחימה, זיכרונות עבר, אבדן אבל ושכול.
קושי זוגי או חברתי: קושי למצוא זוגיות, קושי להתמודד מול אתגרים בקשר זוגי, חוסר יכולת להתמודד עם סיטואציות חברתיות, רגישות חושית.
בעיות בריאותיות: כאבים כרוניים, כאבי ראש ומגרנות, מעי רגיז ובעיות עיכול, כאבי גב, שכמות וכתפיים, לחצים בחזה וקשיי נשימה ואף במצבים של אסטמה; עייפות כרונית, כאבי שרירים, מחנק, חוסר אוויר וקושי לנשום.

שינוי דפוס הנשימה יכול לסייע בכל המצבים האלו.

יש התמודדויות נפשיות שונות שבהן מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר שמכיר נשימה מעגלית (לצערי אין רבים כאלה משום שחקר הנושא נמצא בחיתוליו ברפואה הקונבנציונלית אבל ניתן לפנות אל פרופ׳ גיל זלצמן מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה) לפני הטיפול.

יתרונות נוספים של טיפול בנשימה:

הטכניקה הטיפולית של נשימה מעגלית, היא גם חוויה מיוחדת ועוצמתית, היא יכולה להיות עדינה ועמוקה או אקסטטית, והיופי שהכוח הוא לחלוטין בידי המטופל.

הרבה פעמים אנשים שניסו סוגים שונים של טיפולים, מגיעים לטיפול בנשימה ומוצאים סוף כל סוף מענה לצורך העמוק של שלווה ורוגע לגוף ולנפש.

היא מחזירה למטופל את הכוח והשליטה בחייו, מחזירה אמון בגוף במצבים של מחלות כרוניות והתמודדות עם כאב.

לאחר מספר סשנים, ולפעמים כבר בטיפול הראשון המטופל יכול לחוש את תחושת הקלילות והחופש שנובעת מהחיבור למקורות האנרגיה הטבעית שבגוף, בחיבור לעצמי הפנימי, לילד עם הניצוץ בעיניים, שמתבונן על העולם בתמימות, אהבה ושמחה.

טיפול בנשימה מתבצע בבגדים נוחים, בשכיבה על מזרן ובליווי מלא של מטפל קשוב, שמספק מרחב בטוח ומכיל.

מזמין אותך לפנות לקבלת פרטים נוספים על טיפול בנשימה אם דרך טופס יצירת קשר בעמוד הבית או פרטי הקשר בתחתית האתר.

 

 

הכנסו לקרוא עוד מהבלוג

חשיבות הנשימה בעיתות משבר ולחץ

מאז ה 7.10 אומרים לנו לנשום
מדוע דווקא לנשום? מהו טיפול בנשימה? ולמה הוא טוב?
אילו טכניקות נשימה הכי משמעותיות לזמן הזה ומול כל האירועים שקורים בארץ? על אלו ועוד עניתי בראיון עם דורית גרינברג

המשך קרי »

מהו עיסוי רפואי

עיסוי רפואי הוא עיסוי שמבוסס על תוצאות, ובעיקרו יישום של טיפול ספציפי וממוקד המוכוון לפתרון של בעיה או בעיות ספציפיות שהמטופל מציג למטפל שלו. המטרה של עיסוי רפואי היא להביא לשיפור בתפקוד של מגוון מנגנונים בגוף המטופל…

המשך קרי »
eitan small

צור קשר

כל הזכויות שמורות tpl.co.il אתר מקודם למטפלים

דילוג לתוכן