איך לעשות שינוי בקריירה?

ייעוץ תעסוקתי | מוניקריירה יועצת קריירה

איך לעשות שינוי בקריירה – האם ניתן להיעזר בייעוץ תעסוקתי?

רקע

תשימו לב לניסוח “בקריירה”. כל המטרה של ניהול הקריירה בכלל ושל ייעוץ הקריירה בפרט הנה רווחה אישית כוללת של האדם מעיסוקיו המקצועיים. מכאן ששינוי בקריירה יכול להיות אצל אדם אחד בחירת קריירה חלופית או נוספת לעיסוק הנוכחי ואצל אדם אחר שינוי בתוך העיסוק הנוכחי.

במשפט הקודם אנחנו רואים אמירות כלליות שדורשות חידוד והעמקה.

חידוד המושג “שינוי”

אנו נרחיב קודם את ההתייחסות למילה “שינוי”. נתחיל באבחון מצבים בהם אנו צריכים לבצע שינוי כלשהו.  רווחה רגשית מעיסוק מתבטאת במספר מרכיבים. עניין, למידה, אווירה חברתית תומכת, תחושה של תרומה ועשייה, אמונה שניתן להתגבר על האתגרים, תחושת ביטחון וודאות ועוד. הרשימה אינה סגורה כמובן ויותר מזה, גם לא כל המרכיבים צריכים להתקיים אצל אותו אדם משום שאנשים שונים זקוקים לדברים שונים. מה כן מתקיים אצל אדם שמרוצה מעיסוקו? תחושה שישמח להמשיך בו, שזהו המקום הנכון עבורו. חשוב לזכור ששינוי בכלל ושינוי קריירה בפרט איננו מטרה אלא אמצעי. כל עוד מתקיימת אצל אדם רווחה רגשית וכלכלית (על פי תפיסתו הסובייקטיבית והצרכים שלו) כנראה שהוא איננו צריך לבצע שינוי.

ייעוץ קריירה – הצורך בשינוי 

הצורך בשינוי מופיע כאשר אנו מרגישים הפרת תחושת הרווחה הכלכלית והרגשית. וגם אז אנחנו צריכים לשים לב שמדובר בהפרה שאיננה זמנית או רגעית. בכל קריירה, מצליחה ככל שתהיה יש משברים, תסכולים, אכזבות. אולם חלקם הם קצרים ולא משמעותיים במיוחד.

דוגמא למשבר כזה יכולה להיות: אתה משתתף בפרוייקט שמעניין אותך מאוד, אתה מרגיש שאתה משפיע, יש בך חדוות חדשנות אולם יום אחד מחליטים להקפיא את הפרוייקט מפאת חוסר תקציב. אתה מאוכזב, אתה מרגיש שממקום בו אתה חווה את השלב הבא של הארגון חזרת לשיגרה. אמנם גם בתוך השגרה אתה יכול לעשות דברים ואתה יכול להשפיע, אבל זה לא קורה באותה עוצמה.  במקרה הזה כלל לא בטוח שפגשת סממן לשינוי בקריירה. אתה רואה ארוע אקסוגני שאינו בהכרח מעיד על עתיד הקריירה שלך, מה גם שהפסקת הפרוייקט, ככל שהיא משפיעה עלייך, היא לא באמת קשורה אלייך.

להבדיל, אם התופעה של ביטול מיזמים חדשניים חוזרת על עצמה בחברה בה אתה עובד, ייתכן שהגיע הזמן לעשות שינוי בקריירה, למשל לחפש עבודה בחברה אחרת אשר עונה בצורה טובה יותר לצרכים שלך.

אז איך יודעים אם חוסר שביעות רצון מהווה סיבה לשינוי קריירה או שהוא רק שלב רגיל שאנחנו עוברים בדרכינו המקצועית. נתייחס תחילה לצד הרגשי. הייתי אומרת שהתשובה לכך הנה הזמן. מה זה אומר? ככלל אצבע, אם אנחנו חשים במשך חודש אחד ברצף ש”משעמם”, “זה לא זה”, “קשה לי לקום בבוקר ולהגיע לעבודה”,  “אני רק מחכה שיום העבודה יסתיים”, “אני מרגישה שלא קשובים לרעיונות שלי” ייתכן שהגיע הזמן לחשוב לעומק על האפשרות לבצע שינוי בקריירה.

אתייחס עכשיו לצד הכלכלי. אם עוברת עליי תקופה קצת יותר לחוצה כי בדיוק התחדשנו במטבח שרצינו, כנראה שאין פה בסיס לשינוי קריירה. אולם אם נולד לנו ילד ואנו חשים שהמשכורת לא מספיקה לצרכים הכלכליים החדשים שקמו, אז אולי כדאי לשקול מה ההמשך שאנו לקריירה שלנו.

דרכי פעולה לייעוץ תעסוקתי ושינוי קריירה

אז נגיד שאנו ראינו סממנים מובהקים לכך שאנו זקוקים לשינוי. ישנם כל מני סוגים של שינויים בקריירה,
וכל אחד מהם מותאם לסיטואציה האישית שלנו וגם למרכיבי אישיותנו.

אחרי שראינו שעלינו לבצע שינוי עולה השאלה מהו השינוי שאנחנו צריכים לעשות.
נניח שאנחנו עובדים במחלקה מסוימת, בתפקיד נתון. עולה השאלה האם הצורך בשינוי נובע מהמחלקה או
מהתפקיד עצמו. אם טוב לנו רגשית ומקצועית במחלקה אבל מיצינו את התפקיד עלינו
לחפש אפשרות לגוון, אולי להחליף תפקיד בתוך המחלקה  או להרחיב את התפקיד הקיים.

אם בדקנו אפשרות כזו והיא איננה ריאלית, נסתכל על כלל החברה בה אנחנו עובדים
ונבדוק אם קיימות אפשרויות לגיוון תעסוקתי. כאן ראוי לציין שככל שהעיסוק החדש שנחפש מתבסס
על הידע שכבר יש לנו או נתרם ממנו כך גדלים הסיכויים שנוכל לבצע את השינוי הלכה למעשה.
בכל מקרה נניח שקיימים בארגון תפקידים שעונים על הצורך שלנו, לפני שמגישים מועמדות רצוי ללמוד
באופן עצמאי כמה מהדברים הרלוונטיים לתפקיד. אנחנו חיים בעולם
שאוטודידקטיקה, הלמידה העצמאית, היא שם המשחק.

מוזמנים לפנות אליי – מוניקריירה יועצת קריירה וייעוץ תעסוקתי 

לקריאת מאמרים נוספים מהבלוג "מוניקריירה"

בואו נדבר על ניהול הקריירה שלכם
השאירו פרטים ואחזור בהקדם

מתלבטים? בואו נקבע פגישת היכרות.
השאירו פרטים ואחזור בהקדם

דילוג לתוכן