ייעוץ קריירה ותעסוקה -איך להתכונן לראיון עבודה חלק א’

מוניקריירה | הכנה לראיון עבודה וייעוץ תעסוקתי

חלק ראשון מתוך שני פוסטים שמטרתם: הכנה לראיון עבודה
אחד הסודות של התנהלות אפקטיבית בראיונות עבודות הנה לא ליפול למלכודות מחשבתיות נפוצות.

1.מעסיקים פוטנצאליים

מלכודת מחשבתית נפוצה הנה הכללת המושג “מעסיקים אופציונליים”. צריכים להיות מודעים לכך שקיימים הבדלים באישיותם של המעסיקים. ההבדלים האלה גורמים לשונות בקריטריונים לבחירת עובדים.
גורם נוסף לשונות בין המעסיקים הנו גודל העסק שהם מנהלים. ככלל, סיכויי הקבלה לעבודה בחברות קטנות ובינוניות גבוהים יותר מאשר בחברות גדולות. כמו כמו כן, סיכויי הקבלה לעבודה בעסק חדש גבוהים יותר מאשר בעסק ישן ומבוסס.
בשל כל אלה, אין מקום לייאוש אחרי שמקבלים מספר פעמים “לא” ממעסיק פוטנציאלי. אין להסיק מסקנות שה”לא” של אתמול הוא יהיה גם ה”לא” של מחר. זה רק אומר שעדיין לא מצאתם את ה”כן” המיוחל ועליכם להמשיך לחפש אותו

2. למידה על המעסיק הפוטנציאלי

בתור יועצת קריירה אנח ממליצה להתכונן היטב לראיון העבודה. חלק גדול מתהליך ההכנה הנו למידה על המעסיק הפוטנציאלי. בתקופה שלנו יש הרבה מידע גם על עסקים קטנים ובינוניים: ערכים, מוצרים, מיקום גיאוגרפי, מיקום בענף, התייחסויות של לקוחות. מקור המידע הרלוונטי ביותר לכם כמועסקים פוטנציאליים הנו עובד של הפירמה או עובד לשעבר בה. במידה ויש לכם גישה לסוג כזה של מידע תדעו קצת יותר על התרבות הארגונית בחברה, ואולי תגלו דברים אשר יגרמו לכם לוותר בעוד מועד על הרעיון לעבוד שם.
מעבר לכך שהכרת החברה תוסיף לכם בטחון בראיון, ביטוי ידע על החברה אל מול המעסיק הפוטנציאלי יסייע לכם להצטייר כאנשים יסודיים ומקצועיים.

3.  בדיקת ייתכנות מערכת יחסים

בנוסף, ראיון עבודה הנו גם בדיקת ייתכנות הדדית של מערכת יחסים. המראיין ישאל את עצמו בקשר עם מרואיין:
האם הוא נחמד? האם הוא מיומן ומנוסה בתחומים שרלוונטיים לי? האם הוא שותף למערכת הערכים שלנו? האם הוא ישתלב עם שאר העובדים,יוכל לעבוד אתם בצורה יעילה?
המרואיין יישאל את עצמו: האם אני רוצה לעבוד כאן? מה אני מעוניין לגלות על עצמי?
לעיתים נדירות ביותר הראיון הראשון יהיה המכריע האם תתקבל לעבודה או לא. הצלחה בראיון הראשון היא על פי רוב מוגדרת כהזמנה לראיון השני. זאת אחת העובדות הבסיסיות בניהול ובייעוץ קריירה

 

 

לקריאת מאמרים נוספים מהבלוג "מוניקריירה"

בואו נדבר על ניהול הקריירה שלכם
השאירו פרטים ואחזור בהקדם

מתלבטים? בואו נקבע פגישת היכרות.
השאירו פרטים ואחזור בהקדם

דילוג לתוכן