ייעוץ קריירה בעידן של גלובליזציה ומה הן ההשלכות על הכוונה תעסוקתית

כמה שנים לפני התפרצות נגיף קורונה כבר התחיל תהליך של “פריצת גבולות” מבחינה כלכלית. מספר סיבות היו לתהליך הזה. ההתפתחות  המואצת של הטכנולוגיה אפשרה יצירת קשרי עבודה שהתנהלו בחלקם במרחב הווירטואלי. מדיניות ה”שמיים הפתוחים” הובילה לצמצום עלויות התעופה וכתוצאה נסיעות העסקים הפכו לנגישות יותר. עם כניסת נגיף קורונה לחיינו וגילוי יתרונות פלטפורמת ה- zoom המגמה התחדדה אף יותר.

חשוב אף יותר מהסיבות לגלובליזציה שנערך לשוק התעסוקה במציאות החדשה. הולך ומתחדד הצורך בידיעת השפה האנגלית (קריאה, כתיבה, דיבור). מעבר לידיעה כללית של השפה נדרשת העמקת הידע באנגלית המקצועית המתייחסת לתחום העיסוק הספציפי (טכנולוגיה, פיננסים, מדעי החברה ועוד). איננו יודעים מתי יכולה לצוץ הזדמנות תעסוקה בשוק הגלובלי ועלינו להיות מוכנים לה.

עלינו להערך לאימוץ גישה רב תרבותית בהסתכלות על החיים.
המשמעות הינה פיתוח זהות תעסוקתית חוצת גבולות. יכולת לקבל בני אדם כמו שהם בקונטקסט התרבותי שלהם ובלי לשפוט, להתנשא או להתפעל. המילים “אזרח העולם” מקבלות משמעות מרכזית במציאות של היום ובזו של השנים הקרובות. אציין שיש סיכוי סביר שהגישה התעסוקתית של להיות “אזרח העולם” עשויה לגלוש גם לשאר תחומי החיים לרבות תחום מערכות היחסים.

ייעוץ קריירה? מה עלי לעשות?

בנוסף לאנגלית מקצועית כהכרח בעולם התעסוקה העכשווי, צריך להתייחס לשפות נוספות שחשיבותן ניכרת לפחות ברמה הרגשית. במיוחד בעולם שבו חלק ניכר מקשרי העבודה מתנהל מאחורי מסכים ועדיין עסקים עושים עם אנשים ועל בסיס רגשי מובהק, ידיעת דברים בסיסיים בשפת האדם מולו עובדים. שפות שחלקים רבים מהאנושות מדברים הנן: סינית, ערבית, רוסית, ספרדית. אין בכך המלצה ללמוד את השפות האלו מעבר למספר מילים שעשויות לייצר קרבה.

ומאחר שרבים מהמסרים אינם מילוליים, לקראת מפגש ייעוץ קריירה עם יועצת קריירה למטרה עסקית מקצועית עם אדם מתרבות אחרת, כדאי להתעדכן במנהגים הבסיסיים בתרבות של הצד השני, למשל הרגלים במפגשים עסקיים (לחיצת יד – כן או לא?, מבט ישיר בעיניים, כן או לא?, מה המשמעות של כן, לא, אולי בתרבות של האחר). ובאופן כללי ככל שנרבה להקשיב לצד השני בצורה נטולת אגו כך גדל הסיכוי שלנו לנהל תקשורת יעילה. גם עם שותף עסקי מתרבות אחרת.

צרו איתי קשר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן