הדרכת הורים

הדרכת הורים

תהליך פסיכולוגי מרתק אשר מתרחש בחדר הטיפולים במשולש הורה– ילד/ה- מטפל/ת.

המטפל חייב להיות בקיא בשיטות טיפול שונות ובהבנת מורכבויות בעבודה מערכתית, משפחתית, זוגית, חינוכית והחשוב- בקיא בטיפול בילדים / מתבגרים.

הדרכת הורים יכולה להתבצע מול ההורים עצמם, או בשילוב של מפגשי טיפול של הילד/ה וההורים, טיפול דיאדי או טיפול רגשי של הילד/ה, הדרכת ההורים מומלצת כהשלמה ייעוצית או טיפולית.

ההדרכה דורשת שיתוף פעולה של ההורים, הילדים / מתבגרים והמפגש עם הדינמיקה המשפחתית. לעיתים אף עם אנשי מקצוע בבית הספר.

לאחר שיוגדרו הבעיות, נזהה ונגדיר את מטרות הטיפול והמפגשים המטפל/ת יבנה תוכנית בעלת כלים לטיפול נכון וממוקד בשיתוף פעולה עם ההורים

טיפול בבני נוער וילדים מעל גיל 10
הטיפול לרוב יהיה פרטני. בקרב ילדים מגיל הגן ומעלה, אם קיימת מוטיבציה מצד ההורים לקחת חלק פעיל בטיפול, מומלץ טיפול דיאדי או הדרכת הורים.
כאשר ההורה לוקח חלק פעיל בטיפול, הוא לוקח את התובנות והכלים שנרכשו ובכך למעשה, הטיפול מתרחב והשפעתו תקפה במשך כל שעות היום, ההורה מיישם את הנלמד ולא רק במשך שעת הטיפול עצמה.

כחלק מהתהליך נבין יחדיו מה מגביל אתכם כהורים, היכן עוברים הגבולות שלכם, היכן אתם זקוקים לחיזוקים, בניית עמדות קבועות, מסגרת יציבה וביטחון בהחלטותיכם.

מתי מומלץ לפנות להדרכה הורית?

כאשר אתם חיים בתחושה של קושי מתמשך בגידול הילדים (גם אם תחושה זו אינה אובייקטיבית).
זה הזמן לפנו להדרכת הורים ולקבל כלים לשיפור התקשורת בבית. דרך עבודה על דרכי ההשפעה של התקשורת הביתית על הילד/ה.
משבר נפשי, שינויים כגון גירושים / פרידה זמנית, התמודדות עם אובדן של דמות יקרה או כל שינוי אחר שיכול להוביל לאי יציבות בחיי הילדים או המשפחה.

תפקידי כמנחת ההורים הוא להנחות ולייעץ לכם איך לתמוך בילד בתקופה זו לצד יצירת יציבות בחייו של הילד ויצירת מעטפת רגשית בטוחה וחזקה שתישמר לאורך הדרך.

דילוג לתוכן